INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Przecław Potulicki (z Potulic Potulicki) h. Grzymała  

 
 
brak danych - 1485, między 12 II a 25 V
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Potulicki Przecław h. Grzymała (zm. 1485), kasztelan rogoziński. Pisał się z Potulic w pow. kcyńskim (na północ od Rogoźna); był może synem działającego tam w l. 1413–29 Mikołaja.

Występuje od r. 1444, w t. r. P. był już żonaty z Jadwigą współdziedziczącą w Dąbkach i Rzadkowie w pow. nakielskim (może bratanicą sędziego ziemskiego kaliskiego Pałuki Trojana z Łekna). W r. 1454 dostał się do niewoli krzyżackiej w bitwie pod Chojnicami. Na wolności był już w lipcu 1455, kiedy to biskup poznański nakładał nań karę za akty gwałtu w domu oficjała poznańskiego (przed jego sądem toczył P. do r. 1461 spory z plebanem potulickim Wojciechem, któremu nie chciał płacić dziesięcin i którego wypędził z Potulic). W r. 1457 lub 1458 (przed 21 III) został P. kasztelanem rogozińskim – był to najwyższy urząd nadany w drugiej poł. XV w. przedstawicielowi wielkopolskich Grzymalitów, przeżywających teraz okres spadku znaczenia. Aktywności politycznej nie widać zresztą i u P-ego. Nie słychać o nim podczas wojny trzynastoletniej (we wrześniu 1460 był przy królu w Nieszawie, a na przełomie 1460/1 r. znajdował się przy wielkopolskim pospolitym ruszeniu stacjonującym w pobliżu dóbr P-ego na pograniczu pomorskim). Nie bywał chyba na sejmach walnych, rzadko potwierdzony jest na sejmikach w Środzie i w Kole, niekiedy tylko towarzyszył starostom generalnym Wielkopolski na terenie pow. kcyńskiego (w r. 1460 wystąpił w Kcyni jako zastępca star. wielkopolskiego Ścibora Chełmskiego z Ponieca). Sporadycznie bywał arbitrem sądów rozjemczych w Wielkopolsce. W r. 1465 u boku króla świadkował w Kaliszu na akcie zobowiązania Korony do spłacenia roszczeń córki Siemowita mazowieckiego, księżny oleśnickiej Małgorzaty. W r. 1472 zasiadał w sądzie komisarskim wyznaczonym przez króla w Poznaniu, zaś w r. 1474 uczestniczył w wielkopolskim pospolitym ruszeniu, które pilnowało pogranicza śląskiego przed stronnikiem Macieja Korwina, księciem Janem żagańskim, a zapewne zaraz potem brał udział w wyprawie przeciw Maciejowi na Śląsk – w r. n. płacił kary za rabunki dokonane przez wojsko podczas wyprawy w dobrach kapituły gnieźnieńskiej. Pod koniec życia pojawiał się częściej w otoczeniu star. generalnego Wielkopolski i woj. poznańskiego Macieja z Bnina, który był stryjem synowej P-ego.

Wielką aktywność wykazał P. w gromadzeniu majątku. Znanych jest ponad 50 jego transakcji majątkowych. Skupował wsie i ich części, prawa zastawne, oprawy posagowe i wienne, sołectwa we wsiach królewskich (Rataje koło Kcyni), poddzierżawial zastawione innym tenutariuszom wsie królewskie, brał wreszcie dobra na wyderkaf. Płacił gotówką lub zapisywał wierzycielom należność w postaci czynszów na zakupionych dobrach. Rzadko stosował zamianę. Gromadzone dobra grupowały się przede wszystkim szerokim pasem pomiędzy jego rodzinnymi Potulicami a Chodzieżą, kupioną już w r. 1457 od Trojana z Łekna. Pomost pomiędzy nimi stanowiły trzy wsie królewskie: Podstolice, Budzyń i Brzekiniec, które w r. 1484 podzastawił P-emu Mikołaj Działyński dziedziczący po swej żonie (Febronii Danaborskiej) zapisane na nich sumy; w r. 1485, tuż przed śmiercią, otrzymał P. zapisy sum na tych wsiach i od króla. Sporo wsi zgromadził na terenie pow. nakielskiego, kupował jednak i dobra w innych rejonach Wielkopolski, jak Kazimierowo na wschód od Gniezna, Brudzewo, Bolemowo i Lipie w pow. kaliskim itp. Inwestował i w mieście; w r. 1483 kupił od Macieja i Piotra Bilińskich dwie parcele przy ul. Wodnej w Poznaniu, gdzie postawił dwa domy, zapewne czynszowe. Kupione w r. 1479: Nakwasin, Osuchowo i Smolki w pow. kaliskim, sprzedał w r. 1482 kaszt. poznańskiemu Janowi Ostrorogowi. Pozostałe, jak się zdaje, utrzymał w swoich rękach, tworząc jedną z większych fortun ziemskich w Wielkopolsce tego czasu (miasto i ponad 30 wsi). W r. 1482 ufundował szpital w Chodzieży, przeznaczając na jego utrzymanie dochody ze wsi Próchnowo. Wszystkie dobra trzymał zapewne w niedziale z dwoma synami. Na części swych dóbr oprawiał P. posag i wiano swej synowej Katarzyny, żony Wojciecha, a córki kaszt. santockiego Piotra Bilińskiego z Opalenicy. P. zmarł w r. 1485 między 12 II a 25 V.

Z małżeństwa z Jadwigą pozostawił P. synów: Wojciecha, kaszt. kamieńskiego w l. 1504–15 (po którym poszła potem kwitnąca linia Potulickich), i Stanisława, kaszt. międzyrzeckiego (zob.). Córka P-ego Dorota w r. 1465 była żoną Jana z Jabłkowa koło Potulic. W r. 1486 synowie podzielili ojcowiznę: Stanisław wziął m. in. Potulice, zaś Wojciech – Chodzież.

 

Korytkowski, Arcbpi gnieźn., II 456; Żychliński, VIII; Biskup M., Spisy jeńców polskich z bitwy pod Chojnicami, „Przegl. Hist.” R. 56: 1965 s. 97; Gąsiorowski, Urzędnicy wpol.; tenże, Urzędnicy zarządu lokalnego w Wpol.; – Kurpisz L., Kronika kościołów chodzieskich, Chodzież 1933; Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., I 69, II 381, 654–5; – Acta capitulorum, I; Cod. epist. saec. XV, I cz. 2; Cod. Pol., II, IV; Kod. Wielkiej Polski, nr 131; Matricularum summ, I; – AGAD: Dok. perg. 904; Arch. Archidiec. w P.: Acta consistorii 35 (1455) k. 51, 38 (1457) k. 74, 113v.–114, Acta episcopalia II s. 69; Arch. Państw. w P.: Księgi Nakło Gr. 1 k. 35v. (żona), Kcynia Gr. 2 k. 4v.–5, 38v.–39, Gr. 4 k. 12v., 17, 25, 63v., 76v.–83, Gr. 7 k. 36v., 65, 74, Gniezno Gr. 2 k. 82v., 272, Gr. 4 k. 114, Poznań Gr. 2 k. 11, Gr. 9 k. 6, 12v., Gr. 58 k. 148, Gr. 59 k. 128 (córka), Poznań Z. 20 k. 160v.–161; B. Raczyńskiego: rkp. 85 k. 121; Kartoteka Pracowni Słownika Hist.-Geogr. Ziem Pol. w P.: Potulice, Łekno, Dąbki, Rządkowo, Chodzież; – Lekszycki J., Sumariusz akt grodzkich dot. Potulickich (kopia w posiadaniu S. Leitgebera w Puszczykowie).

Antoni Gąsiorowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.